Grzyby

Pieczarki portobello. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć

Gdyby ogłosić ogólnoświatowy konkurs na nazwę tych grzybów, najprawdopodobniej nikt nie wymyśliłby piękniejszej. Nawet przy założeniu, że trwałby sto lat.

Spis treści

    Gdyby ogłosić ogólnoświatowy konkurs na nazwę tych grzybów, najprawdopodobniej nikt nie wymyśliłby piękniejszej. Nawet przy założeniu, że trwałby sto lat. Pieczarki portobello już samym swoim brzmieniem zapowiadają wyjątkową ucztę dla wszystkich zmysłów. Smakowitą i stymulującą jak długie wakacje na Sardynii, gdzie leży miejscowość o tej samej nazwie. Portobello pochodzą jednak z Ameryki i jeśli jesteście ciekawi, czym jeszcze mogą Was zaskoczyć, zapraszamy do lektury naszego tekstu.

    1. Portobello – co to jest?

    Portobello to szlachetna odmiana najpopularniejszego gatunku grzybów pieczarkowatych, czyli pieczarki dwuzarodnikowej. Od swojej bardziej znanej kuzynki – pieczarki białej – różnią się dość fundamentalnie. Przede wszystkim są od niej wyraźnie większe, bo osiągają nawet do 12 cm wysokości, a ich kapelusz do 10 cm średnicy. Pieczarki portobello można również rozpoznać po ciemnobrązowym kolorze. Jednak ich głównym wyróżnikiem jest smak – dużo bardziej intensywny niż w przypadku zwykłych pieczarek.

    2. Pieczarki portobello – właściwości

    Lista szczególnych właściwości portobello jest bardzo długa. Jednak większość kucharzy i miłośników grzybów wskazuje jedną najważniejszą, która sprawia, że są one tak pożądane. Chodzi mianowicie o szczególną zdolność do wchłaniania aromatów różnych potraw. Dzięki temu pieczarki portobello niejako przejmują smak dań, do których stanowią dodatek. Ponadto są również bogatym źródłem aminokwasów, węglowodanów, witamin i składników mineralnych. Z tego powodu warto je wykorzystywać jako element zdrowej diety.

    3. Jak zrobić pieczarki portobello?

    Pomysłów na ich przygotowanie jest równie dużo, co wiernych fanów tego gatunków grzybów. Sprawę na pewno ułatwia fakt, że portobello są bardzo przyjemne w “obsłudze” – przed gotowaniem wystarczy je tylko dobrze umyć. Dlatego szybko mogą trafić zarówno do dań mięsnych, jak i warzywnych. Śmiało można je dusić, piec, grillować czy dodawać do sałatek. Ze względu na swoją mięsistą konsystencję, świetnie nadają się do smażenia na patelni i faszerowania.

    4. Pieczarki portobello z patelni

    Jednym z najlepszych sposobów wykorzystania szczególnej konsystencji portobello jest smażenie. Najczęściej robi się w ten sposób przepyszne wegańskie steki. W zależności od inwencji mogą one przybierać różnorakie formy. Popularne jest zarówno przyrządzanie kapeluszy portobello w wytrawnych marynatach, jak i nieco bardziej swojsko – z wykorzystaniem panierki.

    5. Faszerowane pieczarki portobello

    Równie popularny jest jeszcze jeden przysmak, o którym nie można w tym tekście zapomnieć. Faszerowane pieczarki portobello nie stawiają prawie żadnych ograniczeń dla osoby kucharza. Niemalże jak pizze można je wypełnić dowolną treścią, dostosowaną do okazji i nastroju. Farsz do pieczarek mogą stanowić warzywa, owoce czy sery – w kwestii składników liczy się indywidualna fantazja.