Kwiaty

Świeże kwiaty jadalne – 5 najciekawszych wyborów

W poszukiwaniu kulinarnych dodatków wiele osób udaje się nierzadko w dalekie podróże.

Spis treści

    W poszukiwaniu kulinarnych dodatków wiele osób udaje się nierzadko w dalekie podróże. By znaleźć element nadający potrawom idealny charakter, zaglądają na inne kontynenty i docierają na krańce internetu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że perfekcyjny dodatek leży tuż obok nas. Świeże kwiaty jadalne są na wyciągnięcie ręki. Chcielibyście poznać ich najciekawsze gatunki i zastosowania? W tym tekście przybliżymy kulinarne sylwetki 5 kwiatów.

    1. Świeże kwiaty jadalne – jak wykorzystać?

    Kwiaty jadalne dzieli się na suszone i świeże. Popularność tych drugich z roku na roku wzrasta. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu ich licznych zalet, które można kreatywnie wykorzystać w kuchni. W odróżnieniu od suszonych, świeże kwiaty jadalne charakteryzuje bowiem pełniejszy smak, intensywniejszy aromat i atrakcyjniejszy kolor. Dzięki temu dużo lepiej sprawdzają się zarówno jako część smakowej układanki, jak i element dekoracyjny.

    W zależności od gatunku można wykorzystywać całość lub tylko jadalne płatki kwiatów. Dlatego warto dobierać poszczególne pozycje odpowiednio do zadania kulinarnego, które przed nami stoi. Inne kwiaty jadalne położymy na tort, a innych użyjemy do dekoracji w drinku czy sałatce. Mając to wszystko na uwadze, wybraliśmy dla Was 5 najciekawszych gatunków, które teraz przybliżymy.

    2. Bratek jadalny

    Na naszej liście nie mogło zabraknąć króla polskich ogródków, balkonów, a od pewnego czasu również stołów. Bratek jadalny swoją pozycję zawdzięcza przepięknym, wielobarwnym płatkom i lekko słodkawemu, herbacianemu smakowi. Dlatego paleta jego zastosowań jest bardzo szeroka. Bratek jadalny świetnie sprawdza się jako dodatek do sałatek, deserów, zup, a nawet mięs.

    3. Fuksja

    Kolejne miejsce wśród najciekawszych kwiatów jadalnych zajmuje fuksja. Jest szczególna zarówno pod względem wizualnym, jak i smakowym. Jej wyjątkowo nasycony, magiczny kolor może przywoływać na myśl skojarzenia tropikalne.W płatkach fuksji można rozpoznać słodką nutę – lekko winną i jagodową. Nadaje się znakomicie do wszelkiego rodzaju przystawek, deserów oraz ryb.

    4. Gdzie kupić świeże kwiaty jadalne?

    Chociaż nierzadko mamy je na wyciągnięcie ręki, na przykład w naszych przydomowych ogródkach, to świeże kwiaty jadalne odpowiedniej jakości nie jest tak łatwo dostać. Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, gdy oczekujemy dostarczenia bardzo konkretnych gatunków w bardzo konkretnym czasie. Na szczęście sklep internetowy marki Siejemy odpowiada na oba te zapotrzebowania jednocześnie. Szczegółową ofertę wszystkich naszych kwiatów możesz sprawdzić pod tym linkiem:

    5. Werbena

    Jeśli chodzi o kwiaty jadalne, to na pewno nie można również zapominać o werbenie. Posiada szczególne właściwości orzeźwiające, takie jak choćby cytrusowy i lekko kwaskowy smak. Dlatego najlepiej sprawdza się jako dodatek do wszelkich drinków, napojów, lemoniad i herbat. Za barem można wykorzystać jej cały kwiatostan bądź pojedyncze kwiaty, z których się składa.

    6. Goździk

    Trudno nie polecić Wam także świetnie rozpoznawanego w Polsce goździka, choć spojrzenie na niego pod kątem kulinarnym nie wszystkim wydaje się oczywiste. Jego płatki są wyjątkowo słodkie, dlatego znalazł wielbicieli głównie wśród mistrzów cukiernictwa. Razem z nimi uszlachetnia desery, również te wytrawne.

    7. Smagliczka

    Ostatnia, choć nie najmniej ważna, na naszej liście kwiatów jadalnych jest smagliczka. Trudna do pomylenia ze względu na charakterystyczny wygląd i hipnotyzujący, miodowy aromat. Dzięki tym cechom i delikatnie słodkiemu smakowi stała się w krótkim czasie bardzo pożądanym deserowym dodatkiem.

    Wymienione gatunki stanowią tylko wąski wycinek niezmiernie bogatego świata świeżych kwiatów jadalnych. Jeżeli czujecie się nim zaintrygowani i chcielibyście poznać go jeszcze lepiej z perspektywy kulinarnej, to wiedzcie, że jesteście w idealnym miejscu. Więcej gatunków i ciekawych charakterystyk znajdziecie tutaj: